Președintele Recep Tayyip Erdoğan și soția sa, Emine Erdoğan, au organizat la Complexul Prezidențial o recepție și o cină oficială în onoarea șefilor de stat și de guvern aflați la Ankara cu ocazia celui de-al 36-lea Summit al șefilor de stat și de guvern ai NATO, precum și a soțiilor acestora.

„Dați-mi bucătari buni și vă voi da acorduri bune.” Celebra replică atribuită diplomatului francez Charles-Maurice de Talleyrand reprezintă, de fapt, rezumatul neschimbat al gastrodiplomației de secole întregi. Pentru că statele își transmit uneori cele mai puternice mesaje nu în sălile de negociere, ci la masă. Summitul NATO organizat la Ankara a devenit unul dintre cele mai reușite exemple în acest sens. În timp ce liderii discutau la Palatul Prezidențial despre securitate, apărare și viitorul lumii, fiecare farfurie din fața lor povestea despre cultura culinară milenară a Turciei, despre puterea sa de producție și bogăția Anatoliei, servind viziunea gastronomică a Turciei.
Trei chefi, trei mese
În ultimii ani, multe țări din lume văd gastronomia nu doar ca pe o cultură culinară, ci și ca pe un instrument de politică externă și diplomație culturală. Astăzi acest lucru poartă numele de „gastrodiplomație”. Pentru că una dintre cele mai eficiente modalități de a prezenta agricultura unei țări, producătorii locali, cultura și modul de viață este acum prin mese. Mesele pregătite la Ankara au prezentat cu mare succes o parte importantă a identității naționale și au arătat că Turcia vorbește aceeași limbă cu cele mai importante țări ale lumii. Faptul că toate cele trei dineuri au spus aceeași poveste este cea mai importantă dovadă a acestui lucru.
Liderii au avut gala dinner pregătită de Fatih Tutak. La bucătăria dineului oficial pentru delegațiile internaționale s-a aflat Sinem Özler. A doua zi, prânzul oferit soțiilor liderilor a purtat semnătura lui Osman Sezener. Trei chefi diferiți, trei mese diferite, dar aceeași abordare comună…
Ca o hartă a gusturilor…
Cea mai puternică parte a acestor meniuri nu a fost doar gustul. Succesul real a constat în prezentarea produselor împreună cu identitatea lor. Unt de Trabzon, miere de Karakovan din Hizan, anghinare cu mastic din Urla, frunze de viță din Tokat, pastă de roșii din Ayaş, telemea de Erzincan, mastic din Çeşme, înghețată de Maraş… Ingredientele din meniu erau ca o hartă a delicateselor Anatoliei. A spune de unde provine un produs nu înseamnă doar a oferi o informație; înseamnă a face vizibil acel pământ, acel producător și acea cultură. Exact asta s-a făcut și la mesele NATO.
Al doilea detaliu important care a atras atenția a fost faptul că numele tradiționale ale preparatelor nu au fost traduse. Haydari a rămas haydari, hibeş a rămas hibeş, mantı a rămas mantı, tarhana a rămas tarhana. Un alt aspect remarcabil la analizarea meniurilor a fost că majoritatea produselor au fost selectate cu grijă din producători din diferite regiuni ale Turciei.

Meniu Gală
- Taş Fırında Pide, Trabzon Tereyağı, Hizan Karakovan Balı (Pide din cuptor de piatră, unt de Trabzon, miere Karakovan din Hizan)
- Zeytinyağlı Sebze Bayıldı, Yanık Denizli Yoğurdu (Legume în ulei de măsline „Bayıldı”, iaurt afumat din Denizli)
- Deniz Levreği, Tarama (Biban de mare, tarama)
- Urla Sakız Enginarı, Tokat Asma Yaprağı (Anghinare cu mastic din Urla, frunze de viță din Tokat)
- Kuzu Göbeği Mantarlı Firik Bulguru (Bulgur Firik cu ciuperci Morchella)
- Dana Kaburga Tandır, Yanık Trabzon Tereyağı, Patlıcan Mantı, Tütsülenmiş Ayaş Domates Salçası (Coaste de vită la cuptor „tandır”, unt afumat de Trabzon, mantı cu vinete, pastă de roșii afumată din Ayaş)
- Milk Baklava (Sütlü Nuriye), Antep Fıstığı Köpüğü, Bergamot (Baklava cu lapte / Sütlü Nuriye, spumă de fistic Antep, bergamotă)
- Maraş Dondurması (Înghețată de Maraş)
Prânz – Soțiile liderilor – Chef Osman Sezener
7 aperitive din 7 regiuni
- Ege – Kabak Ezmesi (Egee – Piure de dovlecei)
- Marmara – Nane Haydari & Kaya Koruk Turşusu (Marmara – Haydari cu mentă & murături din corcoduşe sălbatice)
- Akdeniz – Hibeş Mediterranean (Mediterană – Hibeş Mediterranean)
- İç Anadolu – Tarhana Mus (Anatolia Centrală – Mus de tarhana)
- Karadeniz – Mısır Ekmeği & Tereyağı & Elma (Marea Neagră – Pâine de porumb & unt & mere)
- Doğu Anadolu – Erzincan Tulumu & Ceviz & Bal Peteği (Anatolia de Est – Telemea de Erzincan & nuci & fagure de miere)
- Güneydoğu Anadolu – İsli Patlıcan & Nar Ekşisi & Antep Fıstığı (Anatolia de Sud-Est – Vinete afumate & zeamă de rodie & fistic Antep)
Meniu 1
- Semizotu & Armola Peyniri & Nektarin (Iarbă grasă & brânză Armola & nectarină)
- Urla Enginarı & Gambilya Fava & Taze Bezelye & Roka (Anghinare Urla & fava gambilya & mazăre proaspătă & rucola)
- Anadolu Usulü Kabak Çiçeği Dolması & Asma Yaprağı Açık Dolma (Dovlecei umpluți în stil anatolian & dolma deschis cu frunze de viță)
- Lagos & Kuşkonmaz & Çeşme Damla Sakızlı Sos (Lagos & sparanghel & sos cu mastic din Çeşme)
sau
- Dana Kaburga & Firik Keşkek & Sarıkız Mantarı Beef (Coaste de vită & keşkek firik & ciuperci Sarıkız Beef)
- Beyaz Çikolatalı Yoğurt Mus & Orman Meyveleri & Emiralem Çileği (Mus de iaurt cu ciocolată albă & fructe de pădure & căpșuni Emiralem)
SURSA: HÜRRİYET

Soția președintelui Recep Tayyip Erdoğan, Emine Erdoğan, a găzduit la Çankaya Köşkü pe soțiile/soții șefilor de stat și de guvern prezenți la Ankara cu ocazia celui de-al 36-lea Summit al NATO al Șefilor de Stat și de Guvern.
Emine Erdoğan a întâmpinat personal oaspeții la sosire, apoi a participat alături de soțiile/soții liderilor la o masă rotundă cu tema „Copiii, Tehnologia și Securitatea: Protejarea Generației Viitoare”.
După masa rotundă, Emine Erdoğan s-a întâlnit cu soțiile/soții liderilor la prânz, într-un salon care includea modele de ceramică İznik și pe fețe de masă care reflectă cultura broderiei turcești.
După prânz, Emine Erdoğan și soțiile/soții liderilor au pozat pentru o fotografie de familie.
Au vizitat produse tradiționale de artizanat
După fotografia de familie, Emine Erdoğan și soțiile liderilor au examinat o colecție de țesături, broderii și lucrări manuale care reflectă bogăția meșteșugului tradițional și a culturii textile turcești.


Sursa: tccb.gov.tr

[…] Bergüzar Korel a răspuns afirmativ unui nou parteneriat de serial cu Kenan İmirzalıoğlu/Filmăr… […]